Warszawa to dobre miejsca na szczyt ws. Bliskiego Wschodu?
Informację o szczycie przekazał Mike Pompeo, Sekretarz Stanu USA w administracji prezydenta Donalda Trumpa. Spotkanie ma "skupić się na stabilności Bliskiego Wschodu, zapewnieniu pokoju, wolności i bezpieczeństwa w regionie". Ma też zawierać "ważny element, który ma zapewnić, że Iran nie będzie miał destabilizującego wpływu". Sekretarz stanu USA poinformował również, że w szczycie wezmą udział państwa z Azji, Afryki, Europy i Bliskiego Wschodu. Ogłoszenie szczytu jest ostatnim krokiem w dążeniu administracji Donalda Trumpa do tego, co nazywa "kampanią nacisku" przeciwko Iranowi.
Inicjatywa spotkała się z ostrym sprzeciwem Iranu. W irańskich mediach szczyt został określony jako "zdrada". – Poprosiłem stronę polską w osobie pana wiceministra Macieja Lang o odwołanie tej konferencji – mówił na antenie RMF FM ambasador Iranu Masoud Edrisi Kermanshahi, komentując sprawę organizacji przez Polskę konferencji o Bliskim Wschodzie.
A co na ten temat sądzą Polacy? Badania dot. opinii nt. organizacji szczyt w Warszawie na zlecenie portalu Rp.pl przeprowadziłą pracownia SW Research.
29 proc. respondentów uważa, że Warszawa powinna być gospodarzem międzynarodowej konferencji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. 34. proc. badanych jest przeciwnego zdania. Zdania na ten temat nie ma aż 37 proc. ankietowanych.
– Częściej przeciwnikami organizacji takiego wydarzenia w Warszawie są mężczyźni (39 proc.), osoby o wykształceniu wyższym (38 proc.) oraz badani o dochodzie netto 3001-5000 zł (42 proc.). Wraz ze wzrostem wieku rośnie odsetek ankietowanych, którzy są przeciwni temu pomysłowi – z 29 proc. w grupie najmłodszej do 39 proc. w grupie najstarszej – komentuje Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.